programare KUKA

  • Buna ziua,


    as fi extrem de fericit sa primesc niste sfaturi de la profesionistii de pe acest forum. Sunt din Sibiu si doresc sa invat sa programez roboti KUKA, KUKA pentru ca exista unul la Universitatea din Sibiu, pe care eu nu l-am vazut miscand. Demersurile mele de a obtine orice documentatie despre acest subiect s-au soldat pana acum cu un esec. Nu comentez mai mult acest subiect insa, recunosc, sunt putin iritat de aceasta atitudine, intrucat, ca si student, cred cu aveam dreptul la mai mult sprijin. In fine...
    Va multumesc cu anticipatie.

  • Bine ai venit pe forum.
    Sunt convins ca vei gasi suficiente informatii interesante despre roboti in general si Kuka in particular.
    Exista cel putin unutilizator de \Kuka romai printre noi si te oate ajuta. cautal pe userul daniel, dar sunt convins ca te va contacta.
    Succes si daca doresti sa primesti informatii si despre robotii Motoman, pe care ii poti gasi la voi in productie - Krupp Bistein- contacteaza-ma


  • Buna ziua,


    as fi extrem de fericit sa primesc niste sfaturi de la profesionistii de pe acest forum. Sunt din Sibiu si doresc sa invat sa programez roboti KUKA, KUKA pentru ca exista unul la Universitatea din Sibiu, pe care eu nu l-am vazut miscand. Demersurile mele de a obtine orice documentatie despre acest subiect s-au soldat pana acum cu un esec. Nu comentez mai mult acest subiect insa, recunosc, sunt putin iritat de aceasta atitudine, intrucat, ca si student, cred cu aveam dreptul la mai mult sprijin. In fine...
    Va multumesc cu anticipatie.



    Salutare,


    Ce anume te-ar interesa mai exact de la Kuka? Te pot ajuta cu ceva documentatie..
    Inainte de a incepe programarea propriuzisa, trebuie sa fi familiarizat cu manipularea robotului ( in modurile JOINT, WORD , USER si FRAME). Acest lucri iti va fi de folos mai tarziu cand vrei sa sti exact ce vrei sa faci cu robotul. Pentru inceput ti-as recomanda sa incepi cu partea de handling. Odata ce ai inteles cum se inchid\deschid clestii de prindere, care este principul de actionare al acestora, cum functioneaza o ventuza de aspiratie..iti va fi mai usor sa faci aplicatii mai complexe (Wellding, Arc Welding, Glue Aplicatons )


    Toate cele bune.


    Mihai

Advertising from our partners