Roboti Kawasaki

  • contacteaza firma Robital Romania, pe dl. Turcu, care in marea lui stiinta (nu)va fi capabila sa te ajute.
    daca ai nevoie iti dau direct contactul cu Kawasaki Germania
    datele de contact le poti lua de pe internet.

  • da, m-am uitat. si tocmai de aceea am rasăpuns asa. e vorba despre sistemul de operare kawaski si cel mai in masura este sa iti raspunda cel care se proclama dealear Kawasaki in Romania. In mod normal el poate sa iti lamureasca astfel de probleme, asa cum eu pot sa ofer solutii pt Motoman si altii.

  • Poti sa vizualizezi in timp real coordonate create de tine in ecranul virtual?


    In TCP de la Kawasaki am reusit doar sa vizualizez static diferenta intre 2 puncte. Iti atasez 2 poze.


    In capture.jpg sunt coordonatele in timp real, iar in capture2.jpg doresc sa monitorez doar pozitiile in X,Y,Z. Ceea ce doresc este sa monitorizez in cele 3 butoane coordonatele in timp real.


    Ai idee la Motoman cum se poate realiza acest lucru? Daca da, imi poti explica te rog?


    [url=http://imgur.com/L1gLIMF,aJkj2yl]http://imgur.com/L1gLIMF,aJkj2yl[/url]

  • ce numesti tu TCP nu este TCP.. sunt coordonatele in timp real ale sculei si ale pozitiilor axelor.
    TCP - Tool Control Point se foloseste la motoman pentru definirea sculei, a tool-lui, aste se face o data, existind posibilitatea alegerii acesteia in diverse moduri.
    Ceea ce doresti tu se poate face prin plc-ul intern la fel ca si cum ai definit tu sau se pot vizualiza coorodonatele sculei prin simpla apasare a unei taste definite clar pe pendant.
    dar coordonatele sculei nu se schimba. ma refer la cele dimensionale - la asta se refera TCP - asa ca nu inteleg de ce doresti sa apara aceeasi cifra in timpul procesului....?
    ceva nu este clar aici.
    si ce anume are de a face modul de programare Motoman cu Modul de programare Kawaski?
    sunt alte limbaje de programare..la fel ca basic si pascal....seamana dar nu rasare....
    defineste clar ce vrei dar nu incerca sa le amesteci.... nu sunt aceleasi
    succes

  • Dacă dorește cineva să l învăț programarea roboților Kawasaki, vă rog să mi scrieți. Pot oferi suport gratuit.

    Salut Alexandru,am o intrebare dupa ce am rasfoit forumul la sectiunea Kawasaki : se poate folosi comanda shift pentru un program intreg sau doar pentru fiecare linie de cod? mersi. (controler tip E).

Advertising from our partners